ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ

Η  πρωινή προσέλευση θα γίνεται από τις 08:00 – 08:15 για όλους . Οι μαθητές θα μπαίνουν  κατευθείαν στους οριοθετημένους χώρους της τάξης τους , όπου θα τους υποδέχεται ο εκπαιδευτικός της πρώτης ώρας . Οι μεταφερόμενοι  που έρχονται νωρίτερα , κρατώντας τις αποστάσεις , θα εισέρχονται στο σχολείο και θα ακολουθούν τις οδηγίες του Δ/ντή ή Υποδ/ντή.

Η αποχώρηση των μαθητών στις 13:15 καθημερινά για όλα τα παιδιά , τηρώντας τις αποστάσεις . Οι μεταφερόμενοι θα ακολουθούν τις ειδικές οδηγίες οδηγίες της Δ/νσης.

Η είσοδος απαγορεύεται για τον οποιονδήποτε στο σχολείο. Επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας . Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !!!!!

Αυτό το μέτρο συμπεριλαμβάνει και  τους γονείς του νηπιαγωγείου οι οποίοι  δε θα συνοδεύουν  τα παιδιά τους  εντός της αυλής .( Θα γίνεται ή παραλαβή των νηπίων στη πόρτα )

Οι μαθητές δεν θα αλλάζουν θρανία. Θα κάθονται σε ξεχωριστά θρανία σε απόσταση 1,5 μ τουλάχιστον, όπως έχουν ήδη διαμορφωθεί οι αίθουσες και όπως θα τους υποδείξουν οι εκπαιδευτικοί.

Οι μαθητές/τριες δεν ανταλλάσσουν πράγματα με άλλους συμμαθητές (μολύβια, στυλό, τετράδια…). Καθένας έχει τα δικά του.

Οι μαθητές θα πρέπει πέρα από την απαραίτητη γραφική ύλη καλό είναι να έχουν δικό  .

τους μαρκαδόρο πίνακα (όχι ανεξίτηλο) για να μπορούν να γράφουν στον πίνακα ώστε να μη

γίνεται κοινή χρήση.

Παιχνίδια δεν επιτρέπονται.

Το κυλικείο θα παραμείνει κλειστό , επομένως , οι μαθητές θα έχουν μαζί τους επαρκή ποσότητα φαγητού και νερού.

Απαγορεύεται οι μαθητές να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση , μόνο με ποτηράκι ή μπουκαλάκι.

Οι μεταφορές θα γίνονται κανονικά , αλλά χρειάζεται προσοχή από τα παιδιά ,να τηρούν αποστάσεις και να αποφεύγουν τον συγχρωτισμό .

Ιδιαίτερη προσοχή!!: Μαθητής/τρια που εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού (βήχα ή φτάρνισμα κ.α.) ή πυρετό παραμένει στο σπίτι και απέχει από την παρακολούθηση μαθημάτων. Επιστρέφει στο σχολείο μετά από τρεις μέρες , απύρετος/η.

Επίσης, αποφυγή στενής επαφής, εφόσον αυτό είναι δυνατό, με οποιοδήποτε άτομο εμφανίζει πυρετό ή συμπτώματα από το αναπνευστικό, όπως βήχα ή φτάρνισμα.

Παρακαλούμε πολύ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην τήρηση των ενδεικνυόμενων αποστάσεων κατά την προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών.

Το σχολείο μας έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία και την ασφάλεια των μαθητών .

Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές μετά τις πρώτες ημέρες εφαρμογής των παραπάνω , για τις οποίες θα ενημερωθείτε έγκαιρα .

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!

Συνεχίζουμε!

Καλή δύναμη σε όλους !